Użycie karty paliwowej nie przeszkadza w odliczeniu VAT
Spółka uwzględni podatek z faktur, które opłaciła bezgotówkowo, wykorzystując specjalny program lojalnościowy. Jeśli używa aut do celów prywatnych, to odzyska 50 proc. podatku od towarów i usług.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił w interpretacji z 15 maja 2020 r. (0111-
KDIB3-1.4012.173.2020.2.KO) w jaki sposób przedsiębiorcy powinni rozliczyć transakcje z wykorzystaniem coraz popularniejszych kart paliwowych.
Sprawa dotyczyła spółki, która ma flotę samochodów osobowych własnych oraz leasingowych. W listopadzie 2019 r. podpisała umowę o wydanie i używanie kart paliwowych. Karty są wydawane za pośrednictwem firmy Y, natomiast ich właścicielami są operatorzy, czyli podmioty prowadzące stacje benzynowe. Karty paliwowe pozwalają na bezgotówkowy zakup paliwa oraz innych towarów i usług, jak myjnia czy płyny do spryskiwaczy, określonych w pakiecie. Spółka nabywa paliwo za ceny obowiązujące u operatora w chwili użycia karty z uwzględnieniem rabatów indywidualnie uzgodnionych z Y. Firma Y pobiera jednorazową opłatę za wydanie każdej karty oraz miesięczną opłatę z tytułu ich obsługi. Na wstępie spółka musi wpłacić na rachunek bankowy Y pierwszą zaliczkę. Spółka wyjaśniła, że osoba kupująca paliwo musi poinformować pracownika stacji o zamiarze użycia karty. Przeprowadzenie transakcji następuje przez okazanie karty paliwowej i wprowadzeniu numeru PIN,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta